XXI Kongres PIKS – Potencjał, możliwości i perspektywy udziału branży budownictwa stalowego w Krajowym Planie Odbudowy
15 października 2024 r. w hotelu Holiday Inn w Józefowie pod Warszawą odbył się XXI Kongres Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych. O perspektywach rozwoju naszej branży w obliczu dalszej transformacji energetycznej, budowy nowych farm wiatrowych i wsparciu jakim będą środki z KPO dla gospodarki dyskutowaliśmy w gronie przedstawicieli Firm Członkowskich PIKS, reprezentantów świata nauki i organizacji branżowych.
Kongres otworzył tradycyjnie Prezes Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, Zbigniew Barłóg (METALBARK sp. z o.o.). Następnie odbył się blok prezentacji merytorycznych. Poniżej przedstawiamy pełny program pierwszej części Kongresu:
BLOK 1
11:10 – 11:30 – Otwarcie Kongresu, wystąpienie Prezesa PIKS Zbigniewa Barłoga
11:30 – 11:50 – Aktualna oferta PARP w ramach Funduszy Europejskich – Agnieszka Stajszczak, główny specjalista w Departamencie Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
11:50 – 12:10 – Oferta i działania Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – Katarzyna Dzięcioł-Biełowieżec, ekspert Departamentu Wsparcia Regionalnego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
12:10 – 12:30 – przerwa kawowa
BLOK 2
12:30 – 12:50 – Kolej w perspektywie Krajowego Planu Odbudowy – szanse i zagrożenia dla inwestycji w infrastrukturę szynową oraz tabor kolejowy – Remigiusz Tytuła, Dyrektor Komunikacji i Zrównoważonego rozwoju, KZN „Bieżanów” sp. z o.o.
12:50 – 13:10 – Znaczenie i innowacyjne przykłady zastosowania stali w kontekście Krajowego Planu Odbudowy – dr inż. Maciej Chrzanowski, Wojciech Ochojski, ArcelorMittal Steligence®
13:10 – 13:30 – Zielona transformacja – dotacja na rozwój biznesu – Joanna Kucharska, Joanna Kotowicz, Agnieszka Hinz-Laskowska, PKO Bank Polski S.A.
13:30 – 13:50 – Przerwa kawowa
13:50 – 14:10 – Możliwości zwiększenia potencjału produkcyjnego w zakresie uczestniczenia w Krajowym Planie Odbudowy poprzez właściwe zrealizowanie etapu projektowego i szeroką optymalizację procesów produkcyjnych i montażowych – Tomasz Borzęcki, Wiceprezes Zarządu Mostostal Siedlce Spółka z ograniczoną odpowiedzialności
14:10 – 14:30 – Perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce i Europie. Strategia zaangażowania krajowego łańcucha dostaw – Dominika Taranko, Dyrektor Zarządzająca, Wind Industry Hub
14:30 – 15:15 – Panel Dyskusyjny
Podczas panelu dyskusyjnego wywiązała się interesująca dyskusja, której wnioski niekoniecznie napawały optymizmem zgromadzonych na sali. Rozmówcy, reprezentujący różne gałęzie przemysłu i branży budowlanej, zgodnie doszli do wniosku, że środki z KPO, choć ważne dla polskiej gospodarki, niekoniecznie stanowić będą istotny impuls napędowy sektora budownictwa stalowego. Nie oznacza to jednak, że rozmowa była utrzymana w pesymistycznem tonie – jak przekonywał Prezes PIKS, Zbigniew Barłóg, branża oczekuje i spodziewa się ożywienia w II lub III kwartale 2025 r. Jednocześnie przedstawiciele firm wytwórczych zwrócili się do Organów i Instytucji Państwowych o większy nacisk na stwarzanie warunków sprzyjających działalności dużych przedsiębiorstw, zatrudniających dziesiątki i setki pracowników.
W paneli dyskusyjnym wzięli udział:
- Zbigniew Barłóg – Prezes PIKS i Metalbark sp. z o.o.
- Dominika Taranko – Wiceprezes Wind Industry Hub
- Joanna Kotowicz – Bank PKO BP S.A.
- Remigiusz Tytuła – Dyrektor Komunikacji i Zrównoważonego Rozwoju KZN “Bieżanów”
- Tomasz Borzęcki – Wiceprezes MOSTOSTAL SIEDLCE spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Andrzej Sidło – Doradca w Ministerstwie Przemysłu
- Jacek Lech – Prezes Zarządu MOSTOSTAL KRAKÓW S.A.
Nieodzownym punktem każdego Kongresu PIKS jest wystąpienie Gościa Specjalnego. W przeszłości na tym wydarzeniu gościliśmy wybitne osobistości świata gospodarki i polityki, m.in.: Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, profesora Leszek Balcerowicza, profesora Marka Belkę, czy profesora Dariusza Rosatiego. W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas przedstawiciel nieco innego świata – Szymon Marciniak, jeden z najwybitniejszych sędziów piłkarskich ostatnich lat opowiedział w ponad godzinnej prelekcji o swojej drodze na szczyt. Nie zabrakło ciekawostek ze świata sportu, a przede wszystkim footbolu. Fani piłkarskich zmagań mieli okazję posłuchać o największych gwiazdach murawy. Na koniec Szymon Marciniak przekazał uczestnikom pamiątkowe zdjęcia z autografem.
Wieczorem odbyła się uroczysta Gala, będąca okazja do przyznania wyróżnień i nagród branżowych. W pierwszej kolejności przyznane zostały Certyfikaty Producenta i Współproducenta Konstrukcji Stalowych. Dokumenty te, stanowiące świadectwo wysokiej jakości produktów i usług świadczonych przez przedsiębiorstwo odebrali z rąk Prezesa PIKS Zbigniewa Barłoga i Dyrektor Generalnej Izby Jolanty Podobas przedstawiciele:
- CERMONT sp. z o.o. (Certyfikat Producenta Konstrukcji Stalowych w pełnym zakresie przyznany po raz pierwszy)
- MOSTOSTAL KRAKÓW S.A. (Przedłużenie Certyfikatu Producenta Konstrukcji Stalowych w pełnym zakresie)
- JOTUN POLSKA sp. z o.o. (Przedłużenie Certyfikatu Współproducenta Konstrukcji Stalowych przyznany w zakresie: antykorozyjnych farb do konstrukcji stalowych)
Kolejnym punktem Gali było ogłoszenie wyników Konkursu “Konstrukcja Stalowa – Realizacja Roku 2024”. W tym roku nagrodzonym obiektem zostało “Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie” zgłoszone przez MOSTOSTAL KRAKÓW S.A. Statuetkę wraz z dyplomem odebrał Prezes Przedsiębiorstwa Jacek Lech, a o szczegółach tej realizacji opowiedział Jan Rączkowski z Działu Projektowo-Technicznego firmy. Firma, korzystając z okazji, pochwaliła się swoim innym tegorocznym sukcesem – MOSTOSTAL KRAKÓW zwyciężył w prestiżowym European Steel Bridge Award 2024 za słynny most pieszo-rowerowy przez Wisłę zlokalizowany w Warszawie.
W bieżącym roku po raz pierwszy została przyznana nagroda imienia Karola Heidricha, wieloletniego Prezesa i Dyrektora Generalnego PIKS. Celem przyznawania tej nagrody jest wyróżnienie osobowości naszej branży – wybitnych postaci – ludzi, którzy poświęcili swoje zawodowe życie konstrukcjom stalowym. To również sposób na podziękowanie aktywistom i specjalistom za wyróżniający wkład w rozwój, prace i działalność Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych.
Nagrodę im. Karola Heidricha odebrał z rąk Elżbiety Heidrich Pan Stanisław Słysz, wieloletni Prezes Zarządu i współtwórcza sukcesu STACO POLAND sp. z o.o.
Trzeba zaznaczyć, że Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 złotych, która jest przekazywana na wskazane przez niego cele charytatywne.
Miło poinformować nam, że Pan Stanisław Słysz podjął decyzję o podzieleniu nagrody na trzy części i przekazaniu pieniędzy organizacjom:
- Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób z Niepełnosprawnościami “EMAUS”
- Towarzystwo Przyjaciół Chorym “Hospicjum im. św. Łazarza”
- Fundacja “Zdążyć z Pomocą
Galę okrasił występ artystyczny Agnes Violin – wirtuozki skrzypiec, która na tym klasycznym instrumencie zaprezentowała znane przeboje muzyki rozrywkowej w nowoczesnych aranżacjach. W ramach występu odbyły się pokazy taneczne, a sam koncert przepełniony był interakcją z publicznością.
Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział w XXI Kongresie PIKS!
Dziękujemy również Partnerom i sponsorom Kongresu dzięki którym byliśmy w stanie zorganizować to wydarzenie w tak ciekawej formie!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Kongresu. Wszystkie zdjęcia dostępne są również do pobrania pod tym adresem.