XX Kongres PIKS – 10.10.2023 r., Józefów pod Warszawą, Holiday Inn Resort
10 października 2023 r. odbyła się jubileuszowa, 20. edycja prestiżowego Kongresu Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych. To duże wydarzenie na stałe wpisało się do kalendarza największych konferencji branży budownictwa stalowego. Gościem Specjalnym tegorocznej edycji Kongresu był prof. Marek Belka.
Kongres otworzył Prezes Izby, Zbigniew Barłóg (METALBARK sp. z o.o. sp. k.). Następnie gości wydarzenia przywitali przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Anna Pogorzelska-Fuz (Zastępca Dyrektora Departamentu Energii Jądowej) i Andrzej Sidło (Doradca w Departamencie Energii Jądrowej), którzy w swoim wystąpieniu przedstawili bieżący stan krajowego programu energetyki jądrowej. O międzynarodowym charakterze Kongresu stanowił fakt obecności gości z Niemiec oraz Czech, którzy mieli swoje prelekcje merytoryczne.
Poniżej prezentujemy pełny program merytorycznej części Kongresu:
11:10 – 11:30 – Wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Anna Pogorzelska-Fuz, Zastępca Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej i Andrzej Sidło, doradca Departamentu Energii Jądrowej
11:30 – 11:50 – Budownictwo stalowe w czasach transformacji energetycznej – Christian Wurst, Prezes Deutscher Stahlbau-Verband DSTV e.V.
11:50 – 12:10 – Potencjał polskich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw dla Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) – Bogdan Pilch, Dyrektor Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska
12:10 – 12:30 – Konstrukcje stalowe wykorzystywane do budowy źródeł energii jądowej – Tomáš Měřínský, prezes ČAOK (Česká asociace ocelových konstrukcí) i Miroslav Kawalec, ekspert ČAOK ds. zagrożeń jądrowych
12:30 – 12:50 – Zastosowanie nowych technologii w produkcji konstrukcji stalowych jako działania przygotowujące do transformacji energetycznej – Rafał Futyma, Dyrektor Operacyjny SMULDERS PROJECTS POLAND sp. z o.o.
12:50 – 13:10 – Przerwa kawowa
13:10 – 13:30 – Rola odnawialnych źródeł energii w transformacji energetycznej. Jak wykorzystać potencjał zielonej energii z wiatru i słońca? – Robert Rutowicz, Wiceprezes Zarządu, Polenergia Sprzedaż Sp. z o.o.
13:30 – 13:50 – Perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem udziału firm z branży konstrukcji stalowych. Doświadczenia Mostostal Pomorze S.A. – Arkadiusz Aszyk, Prezes MOSTOSTAL POMORZE S.A.
13:50 – 14:10 – Długoterminowy potencjał offshore w Polsce – jak efektywnie go wykorzystać, jakie działania musimy podjąć – Natalia Kukawska, Business Development Manager, Morska Agencja Gdynia sp. z o.o.
14:10 – 14:30 – Transformacja cyrkularna – nowe szanse dla konstrukcji ocynkowanej – Lars Baumgürtel, Prezes Zarządu ZINQ Group
Zwieńczeniem wystąpień był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział:
- Zbigniew Barłóg, Prezes PIKS i METALBARK sp. z o.o. sp. k.,
- Arkadiusz Aszyk, Prezes MOSTOSTAL POMORZE S.A.,
- Rafał Futyma, Dyrektor operacyjny SMULDERS PROJECT POLAND sp. z o.o.,
- Paweł Śmigla, Wiceprezes MOSTOSTAL KRAKÓW S.A.,
- Robert Rutowicz, Wiceprezes POLENERGIA SPRZEDAŻ sp. z o.o.,
- Andrzej Sidło, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Wśród zagadnień poruszanych przez moderatora Kongresu, Piotra Olszowskiego, pojawiły się pytania o perspektywy polskich firm wykonawczych w obliczu dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii i energetyki jądrowej, ekologiczne rozwiązania stosowane w zakładach produkcyjnych, czy współpracę sektora prywatnego z organami państwowymi. Dyskusja była owocna i zakończyła się pytaniami z sali.
Po krótkiej przerwie obiadowej uczestnicy mieli przyjemność wysłuchać przemowy Gościa Specjalnego Kongresu, profesora Marka Belki – Wiceprezesa Rady Ministrów i ministra finansów w 1997 w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001–2002 w rządzie Leszka Millera; w latach 2010–2016 Marek Belka był prezesem Narodowego Banku Polskiego, obecnie (od 2019 r.) jest posłem do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
W swoim wystąpieniu Marek Belka poruszył temat dalszego rozwoju gospodarczego naszego kraju oraz szerokopojętej sytuacji geopolitycznej. Mówił o perspektywach rozwoju i zagrożeniach jakie niosą za sobą ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej. Na koniec przemowy, Gość Specjalny Kongresu odpowiedział na kilka pytań z sali, odnosząc się m.in. do wejścia Polski do strefy euro.
Na zakończenie pierwszej części Kongresu odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich firm produkcyjnych z reprezentantami ČAOK (Česká asociace ocelových konstrukcí). Tomáš Měřínský i Miroslav Kawalec przedstawili swoje doświadczenie dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w Czechach. Spotkanie było również okazją do wymiany kontaktów. Tego typu rozmowy, które są punktem wyjścia do udziału polskich firm w budowie elektrowni jądrowych w naszym kraju, będą kontynuowane z inicjatywy PIKS w niedalekiej przyszłości.
Wieczorem odbyła się z kolei uroczysta Gala, którą rozpoczęły prezentację Partnerów Kongresu:
- najpierw o firmie BUDMAT STEEL sp. z o.o. opowiedział Prezes Zarządu Zdzisław Lenart,
- następnie możliwości cynkowania firmy METALCYNK przedstawił Marek Nowak, Kierownik Zakładu i Prokurent.
Tradycyjnie gala była okazją do wręczenie Certyfikatów Producenta i Współproducenta Konstrukcji Stalowych. Wyróżnienia te, będące potwierdzeniem wysokiej jakości świadczonych usług, odebrali z rąk Zbigniewa Barłoga oraz Aleksandra Jonka (Przedowniczący Kapituły Certyfikatu) przedstawiciele:
- EXBUD KONSTRUKCJE sp. z o.o. (przedłużenie Certyfikatu Producenta Konstrukcji Stalowych w pełnym zakresie);
- MOSTOSTAL PŁOCK S.A. (przedłużenie Certyfikatu Producenta Konstrukcji Stalowych w pełnym zakresie);
- ZEKON sp. z o.o. (przedłużenie Certyfikatu Producenta Konstrukcji Stalowych w pełnym zakresie);
- SciTeeX sp. z o.o. (nadanie Certyfikatu Producenta Konstrukcji Stalowych w pełnym zakresie po raz pierwszy ).
Przedłużenie Certyfikatu Współproducenta Konstrukcji Stalowych otrzymała Firma:
- ASMET sp. z o.o. (w zakresie: elementów złącznych oraz akcesoriów do konstrukcji stalowych).
W trakcie uroczystej Gali ogłoszono również zwycięzcę tegorocznej edycji Konkursu “Konstrukcja Stalowa – Realizacja Roku” – statuetka i dyplom trafiły do ZEKON sp. z o.o. za imponującą realizację Bauhaus-Archiv / Museum für Gestaltung w Berlinie. Szczegóły projektu i prac firmy ZEKON przybliżył Marek Gierat – Prezes Zarządu przedsiębiorstwa.
Na zakończenie oficjalnej części Gali wręczono jeszcze jedno wyróżnienie, które tym razem trafiło do MOSTOSTAL PUŁAWY S.A. Firma znalazła się w finale tegorocznego Konkursu European Steel Design Awards 2023 za sprawą realizacji Hali widowiskowo-sportowej w Puławach. W imieniu MOSTOSTAL PUŁAWY S.A. dyplom odebrała w Amsterdamie dr inż. Wioleta Barcewicz, prof. PW, członek Rady Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych i przedstawicielka PIKS w Zarządzie Technicznym ECCS (TMB), która brała udział w Konferencji EUROSTEEL 2023 na której ogłoszono wyniki Konkursu. Kongres PIKS był wobec tego świetną okazję, by pamiątkowe dyplomy przekazać w ręce Tadeusza Rybaka – Prezesa Zarządu MOSTOSTAL PUŁAWY S.A.
Galę okrasił występ artystyczny Waldemara Malickiego – słynnego fortepianisty, który w trakcie godzinnego show połączyć kabaret z muzyką poważną. Koncert zakończył się owacjami na stojąco.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym Kongresie PIKS.
Panu Prezesowi Zbigniewowi Barłogowi dziękujemy za przewodniczenie Kongresowi oraz pomoc organizacyjną.
Gratulujemy wszystkim Firmom wyróżnionych podczas wydarzenia.
Dziękujemy także Firmom: ArcelorMittal, BUDMAT Steel oraz Metalcynk na objęcie Kongresu Partnerstwem.
Dziękujemy również Izbie Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska za Patronat Merytoryczny.