Stal – sytuacja w europejskich hutach
Producenci wyrobów płaskich w całej Europie zmniejszyli tempo produkcji w drugiej połowie 2022 r., a niektóre wielkie piece pracowały na biegu jałowym, próbując zrównoważyć niższy popyt i podaż, a w konsekwencji zapobiec spadkowi cen stali płaskiej.
Wraz ze spadkiem operacji w wielkich piecach ucierpiały rynki rudy żelaza.
Niektóre z nieczynnych wielkich pieców wróciły do życia od początku 2023 r., a europejscy dystrybutorzy uzupełniają zapasy od grudnia.
Producenci stali twierdzą jednak, że mają dobre portfele zamówień, a popyt pozostaje solidny, co pozwoli na dalszy wzrost cen. Ponadto dostępność importowanych materiałów była ograniczona, ponieważ HRC z Azji miała długi czas realizacji i stosunkowo wysokie ceny, a eksport z Turcji został zakłócony przez lutowe trzęsienia ziemi.
Niemcy
ArcelorMittal Bremen jednak utrzymywał produkcję na niższym poziomie i zwiększał ją, gdy popyt zaczął się ożywiać.
„Poziomy produkcji wróciły do normy” – powiedział rzecznik ArcelorMittal Germany.
Inny niemiecki producent płaskowników, firma Salzgitter, przełożyła uruchomienie swojego wielkiego pieca C latem ubiegłego roku. W lutym w dalszym ciągu nie było większej aktywności.
Finlandia
SSAB wznowił pracę wielkiego pieca w stalowni w Raahe w styczniu po konserwacji.
Holandia
Tata Steel w Holandii bez przestojów ograniczała tempo produkcji. Jeden z BF zakładu zostanie zamknięty z powodu planowej konserwacji w drugim kwartale. Chociaż producent stali zgromadził zapasy kęsisk płaskich przed przestojem, według źródeł rynkowych produkcja prawdopodobnie zostanie zmniejszona.
Francja
ArcelorMittal Dunkirk obsługuje obecnie dwa piece, podczas gdy BF nr 2 „został trwale zatrzymany w grudniu, ponieważ jest wycofany z eksploatacji” – powiedział rzecznik ArcelorMittal. BF nr 3 jest nieczynny od połowy września 2022 roku.
Z drugiej strony ArcelorMittal Fos-sur-Mer przygotowuje się do ponownego uruchomienia wydobycia 2 mln ton rocznie BF w kwietniu, które zostało zamknięte w listopadzie 2022 r. Źródła rynkowe wyraziły obawy, że zwiększona produkcja z Fos-sur-Mer może mieć negatywny wpływ na rynek Europy Południowej, zwiększając wolumeny, a tym samym potencjalnie wpływając na ożywienie cen.
Włochy
Krajowa dostępność we Włoszech pozostała ograniczona, ponieważ producent Acciaierie d’Italia (ADI) miał ograniczoną produkcję.
W styczniu ADI przedstawiło plany na 2023 r.: zwiększenie produkcji stali surowej do 4 mln ton w 2023 r. z poniżej 3 mln ton w 2022 r., według szacunków uczestników rynku; ponowne uruchomienie wielkiego pieca nr 2; oraz do rozpoczęcia renowacji wielkiego pieca nr 5 w H2. Według źródeł rynkowych plany nie doprowadziły jednak jeszcze do zwiększenia produkcji.
Hiszpania
ArcelorMittal Gijon ponownie uruchomił BF A na początku 2023 r., po tym, jak został wyłączony 29 września 2022 r.
Słowacja
Firma US Steel Kosice ponownie uruchomiła w styczniu dwa piece i od tego czasu obsługuje wszystkie trzy piece. Producent stali ma wyższe koszty produkcji w porównaniu do swoich konkurentów i jest mało prawdopodobne, aby jego produkcja spowodowała spadek cen, zgodnie z szacunkami źródeł rynkowych.
Rumunia
Liberty Galati wznowi w pełni działalność w zakresie produkcji surówki i stali, gdy ponownie uruchomi swój jedyny wielki piec w połowie marca. Sprzęt był bezczynny w czerwcu 2022 roku.
Republika Czeska
BF nr 2 zlokalizowany w Liberty Ostrava pozostaje bezczynny. Firma odmówiła ujawnienia jakichkolwiek informacji na temat ewentualnego restartu. Źródła rynkowe podały jednak, że wielki piec ma wznowić pracę po wznowieniu produkcji przez firmę w Rumunii.
Węgry
Dunaferr wznowił produkcję w wielkim piecu nr 2 w połowie lutego. Podobno brytyjska firma Liberty Steel zawarła umowę z państwem węgierskim, umożliwiając jej osiągnięcie linii kredytowej w państwowym EXIM Węgry w celu zarządzania firmą Dunaferr. Liberty zaczęło płacić za surowce i opłaty transportowe i dostarczyło już 40 000 ton węgla.
Serbia
HBIS Serbia nadal eksploatował jeden piec po tym, jak wielki piec nr 1, który ma wydajność 900 000 ton/rok, został zamknięty pod koniec listopada. Producent stali spodziewa się jednak wkrótce wzrostu produkcji.
Opracowanie: Łukasz Lasota, Lasota Solutions
Źródła: Platts, Argus, Reuters